Egy Henschel Hs-129 B2 kényszerleszállásának története

1944 szeptember 21-t írunk. Ezen a napon érkezett egy füstölgő német Henschel-129 B2/R2 (1 személyes) repülő Lökösháza közelébe, Arad-Világos irányából. A pilóta kiengedte a kerekeket és megpróbálta letenni a gépet. Valami azonban történhetett, így gyorsan rádión segítséget kért és kiugrott.

A repülőgép nem zuhant le, sőt magától leereszkedett egy domb oldalára. Onnan a lapos lefelé gurult, egyenesen neki egy közeli tanyának. A domb alján nádasos vizes terület volt, amiben a repülő enyhén megsüllyedt majd keresztbe fordult.
A 20 év körüli német pilóta szerencsésen földet ért, majd kissé idegesen bement a tanyába érdeklődni, hogy valójában hol is van. Amikor megtudta, hogy magyar földre érkezett már kissé megnyugodott.
 Mindez 13 óra körül történt. Nem sokkal később Békéscsabáról egy kétfedeles gépen német katonák érkeztek és a pilótát miután kiszerelték a rádiót, magukkal vitték.
Később a helyet magyar katonák is meglátogatták. Szemrevételezték a repülőt és igyekeztek menteni belőle a még használható fegyvereket. Amikor véletlenül a pilótafülkében ülő magyar katona megnyomott egy gombot. A repülő géppuskája tüzelni kezdett és az előtte álló bajtársát a sorozat eltalálta. A közeli tanyába szaladtak lepedőért, majd a vasútállomásra vitték, de sajnos a szerencsétlenül járt honvéden ez már nem segíthetett. Valószínűleg ennek a balesetnek köszönhetően maradt ott egy 30 mm-es MK-103-as típusú gépágyú, ami a gép aljára, a testre volt erősítve. Még a gyári szám is jól kivehető a Rheinmetal-Borsig gyártmányán.
A Henschelt másfél évig csak a helyi lakosság és legfőképpen a gyerekek látogatták. Egyes darabjait “újrahasznosították”. Például a kabintetőből szánkó lett, az MK 103-asból kerítésoszlop, az üzemanyagot meg egyszerűen leszívták (kb. 200 litert). A háború után 1946 körül, egy napon lovasszekérrel munkások érkeztek. Szétvágták és elszállították a gépből megmaradt roncsot.

Feltételezhetjük, hogy a repülőgép és pilótája a 14. (Pz.)/SG 9-es német alakulathoz tartozott. . De az SG 9-eseknél nincs szeptemberre HS-129-es veszteség elkönyvelve!
Így felmerül a kérdés, hogy ez a gép egyáltalán az SG -9-eseknél szolgált e vagy csak adminisztrációs hibáról lehet szó?!
A veszteséglisták adatai:
1944.10.06. 14.(Pz)/SG 9 Hs 129B-2 WNr.141869 (Pl.Q.7456 – Oblt. Hans-Hermann Steinkamp kényszerleszállt, megsebesült)
És egy másik veszteség ugyanarra a napra,ugyanattól az alakulattól:

1944.10.06. 14.(Pz)/SG 9 Hs 129B-3 “N+” (Erdőd – Ofw. Arno Ehrhardt kényszerleszállt)

Az alakulat szeptember 23.-án érkezett a város repterére és 26.-án továbbvonult Gyomaendrődre
a már Szeptember 12.-én valóban a reptérre települt 12.Nahaufklarungsgruppe 2.századával. Valószínűleg ők repültek át a pilótáért futárgéppel Lőkösházára.

A tapasztalatok szerint, a folyamatos harcok és a repülőtérről, repülőtérre való átköltözés következtében csak később tudták elkönyvelni az eseményeket. Október 6-i dátummal van a legközelebbi bejegyzés, miszerint légvédelmi tűz miatt egy ilyen gép kényszerleszállásra kényszerült magyar területen. (Egyes források szerint Lökösháza közelében román területen egy légvédelmi üteg volt állásban.)

A pilóta valószínűleg Hans-Hermann Steinkamp főhadnagy volt. Akinek a karja megsérült a küldetés során és pár nappal később kitüntetést, valamint századparancsnoki kinevezést kapott.

Wittmann Attila és Domonkos Ferenc (Mre-tagok)


A kényszerleszállás helyszínén talált légcsavar adattábla. A francia felirat értékes bizonyíték, mivel a Hs 129-est francia motorral és légcsavarral szerelték össze. 

 

Archívum